► Resilience
Klimatická změna již nyní přináší nevyhnutelné dopady, kterým musíme čelit.
Zastavení oteplování je předmětem mitigace (zmírňování). Změny nicméně už nastaly a budou pokračovat a lidstvo se jim musí přizpůsobit - adaptovat se na ně. Koncentrace skleníkových plynů v ovzduší na dnešní úrovni způsobuje a způsobí nemalé další oteplování. Užívání fosilních paliv nicméně neskončí ke dnešnímu dni a i kdyby skončilo velmi rychle, během několika desetiletí, oteplí se asi o jeden další stupeň (podle nejnovější zprávy Mezivládního panelu pro změny klimatu IPCC).
I když v České republice nebudou dopady změny vyvolané oteplováním zřejmě tak dramatické jako v mnohých jiných částech světa, je nutné vzít tuto hrozbu na vědomí a uvědoměle na ni v předstihu reagovat. Schopnost čelit hrozbám se nazývá resilience.
Resilience
je schopnost (soustavy, systému, uskupení či celku - ať už jedince, lesního ekosystému, města, podniku nebo ekonomiky) vypořádat se se změnami a nadále je rozvíjet. To se týká jak odolnosti vůči šokům a poruchám (jako jsou bezprecedentní průběhy a změny počasí nebo finanční krize), tak schopnosti přinést v důsledku těchto událostí obrodu a inovinovace. Ve společenských soustavách klade resilientní myšlení důraz na učení a sociální rozmanitost). Společnost se musí adaptovat nejen na velmi odlišné klima s velikou variabilitou stavů počasí, ale i na situaci, že fosilní paliva budou mnohem dražší, či dokonce nedostupná (první na řadě je ropa, ale vzhledem k naší závislosti na Rusku jde rovněž o zemní plyn). Obzvláště v současné politické situaci a vývoji na Ukrajině je otázka minimalizace závislosti na dovozu energetických surovin z politicky nepředvídatelných oblastí daleko naléhavější bezpečnostní otázkou pro celou Evropu. Z hlediska bezpečnostního i environmentálního se cesta k energetické soběstačnosti, využívání lokálních obnovitelných zdrojů a úspor je pro Evropu nezbytným cílem.
Vnímáme, že téma klimatické změny, nutnost zmírnění a adaptace prakticky nevstupují do úvah většiny jednotlivců a správ obcí. Proto v souladu s objevujícím se trendem, ale také s tím, že dopady klimatické změny nelze nadále z uvažování vytěsňovat, navrhujeme pracovat s pojmem resilience/odolnosti a věříme, že bude pro společnost pochopitelný, motivující a inspirující. Pojem nabízí totiž pochopení, proč udržitelná řešení přinášejí nezávislost (na vnější podpoře), zvyšují i bezpečnost (krizové situace jsou oddáleny, jen čelíme složitějším podmínkám, ale jsme na ně připraveni), zvyšují odpovědnost za sebe sama, za svou obec.
Změna klimatu a její lokální souvislosti / koncept resilience
Stáhněte si prezentace ze semináře Obce a regiony odolné proti změně klimatu konaného 8. prosince 2014 v Liberci.
zdroj: http://www.veronica.cz/?id=583